piątek, 23 września 2016

"Przyjaciele i rywale" - Agnieszka Krawczyk (recenzja przedpremierowa!)


Gdy Wydawnictwo Filia, a konkretnie Justyna z Klubu Książki "Ona czyta" zaproponowała mi współpracę recenzencką przy najnowszej powieści Agnieszki Krawczyk, nie posiadałam się ze szczęścia. Siostrami, pierwszym tomem sagi "Czary codzienności", byłam zachwycona! Z niecierpliwością oczekiwałam premiery Przyjaciół i rywali

Warto było czekać! Już okładka, choć jak wiadomo nie po niej ocenia się książkę, bardzo mi się spodobała. Wydawnictwo Filia dba o szatę graficzną swoich publikacji. Również i tym razem przygotowało okładkę, która oddaje klimat powieści. Piękna jest także fotografia autorki. Miałam okazję poznać Panią Agnieszkę podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Zdjęcie nie kłamie - to naprawdę sympatyczna i pełna ciepła osoba.

Pochwaliłam okładkę, teraz czas na treść. Od razu zaznaczam, że też będę chwalić ;-)
Agata i Daniela Niemirskie, przyrodnie siostry, na dobre zadomowiły się w Zmysłowie. Otoczone prawdziwymi przyjaciółmi, między innymi sąsiadką Julią, weterynarzem Jerzym Wilkiem czy rodzeństwem Borkowskich, wychowują małą Tosię i prowadzą herbaciarnię. Kawiarnia o nazwie "3 Siostry i 3 Koty" cieszy ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Agata odkrywa w sobie zdolności menadżerskie i kelnerskie, a Daniela realizuje się jako wyśmienita kucharka i piekarka. Co ciekawe, przepisy kulinarne znajdują się na końcu powieści. Wakacyjne dni mijają siostrom beztrosko. Do czasu. Za rogiem czają się bowiem tytułowi rywale, a nawet wrogowie. Mieszkanki Willi Julia robią wszystko, by nie dopuścić do budowy term w sąsiedztwie ich posiadłości. Agata odkrywa tożsamość ojca Tosi, a także poznaje historię swojej matki. W Zmysłowie pojawia się również nieproszony gość. W dodatku nad życiem uczuciowym dziewcząt zawisły czarne chmury. Nic już nie będzie tak proste jak kiedyś.

Pierwszy tom sagi zdobył serca czytelników i podbił listy bestsellerów. Nic dziwnego. Agnieszka Krawczyk proponuje nam niebanalną historię. Uwagę skupia nie tylko na relacjach damsko-męskich, ale przede wszystkim na więzach rodzinnych. Na przykładzie sióstr przekonuje, jak przeżycia z dzieciństwa rzutują na dalsze życie. Przeszłość i tajemnice nie pozwalają spokojnie spać i pozostawiają uczucie pustki. Warto zauważyć, że Agata, Daniela i Tosia stają się wzorem do naśladowania dla wielu sióstr. Kochają się, wspierają, walczą o siebie jak lwice, ale nie boją się wypowiadać krytyki czy słów sprzeciwu. Ich relacja jest dowodem na to, że z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. A w ich przypadku, jak dowiecie się z lektury Przyjaciół i rywali, wspólne zdjęcie odegra bardzo ważną rolę.

Powieść pisarki z Krakowa wyróżnia się nie tylko ważnym i ciekawym wątkiem głównym, ale również piękną polszczyzną. Lektura serii "Czary codzienności" to prawdziwa uczta dla miłośników naszego ojczystego języka. Pani Agnieszka po mistrzowsku operuje słowem, rozbudowanymi zdaniami czy środkami  artystycznymi. Nie idzie na skróty. Rozbudowane, bajkowe opisy przyrody rozbudzają każdy fragment wyobraźni i oddziałują na wszystkie zmysły. Czytelnik czuje zapach kwiatów, słyszy szum rzeki i zachwyca się czystym, górskim powietrzem. Za pomocą rozbudowanych obrazów w niemalże poetycki sposób dzieli się z czytelnikiem życiowymi drogowskazami. Dzięki temu łatwiej zapadają w pamięć i aż proszą o wpisanie do prywatnych zeszytów z wartościowymi cytatami.

W tekście zauważyłam kilka błędów, konkretnie literówek. Nie wpływają jednak znacznie na odbiór treści.

Przyjaciół i rywali pochłania się jednym tchem. Historia sióstr i ich przyjaciół nie pozwala się oderwać od lektury. Intrygują wątki rodzinne, powoli odkrywana przeszłość Ady i... kryminalna zagadka. Z II tomem popularnej sagi nie sposób się nudzić!

Pisząc o tej powieści, nie mogę nie wspomnieć o podziękowaniu, które Autorka umieściła przed kulinarnymi przepisami Danieli.  Pani Agnieszka wymieniła w nim nazwę mojego bloga. Wielkie zaskoczenie, radość i wzruszenie. To także motywacja do dalszej działalności książkowej i zaszczyt, bowiem "Recenzje Dropsa Książkowego" pojawiają się w naprawdę znamienitym gronie. Jeszcze raz dziękuję za to wyróżnienie!

Premiera Przyjaciół i rywali już 28 września. Jeśli czytaliście Siostry, nie zastanawiajcie się ani chwili i biegnijcie do księgarni. Jeśli nie znacie bohaterek, sięgnijcie po sagę "Czary codzienności". Poddajcie się magii fabuły i języka. Nie pożałujecie.Wydawnictwu Filia dziękuję za egzemplarz recenzencki :)
Agnieszce Krawczyk dziękuję za wspomnienie nazwy bloga w podziękowaniach :)

PREMIERA 28 września!!! 2 komentarze:

  1. Gratulacje! Książka wydaje się być całkiem dobra :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina, wiesz, że nie musisz mnie długo namawiać :D Na pewno sięgnę po tę książkę, chociażby dlatego, żeby w końcu poznać prozę Autorki :) Jestem przekonana, że skoro Tobie się spodobała, to mi również przypadnie do gustu :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)