piątek, 14 października 2016

"Słowik" - Kristin Hannah


Piękna okładka, piękny zapach i piękna treść. Połączenie idealne jest niemożliwe? W takim razie Słowik Kristin Haanah to wyjątek potwierdzający regułę. Światowy bestseller w końcu dotarł do Polski. Bardzo się cieszę, że Świat Książki, wydawnictwo bliskie mojemu sercu od czasów dzieciństwa, „wypuściło z klatki” prawdziwą perełkę. Historia inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu, Andree de Jongh zachwyciła czytelniczki na całym świecie. Ja również dołączyłam do tego grona. Słowik uwiódł mnie już pierwszym zdaniem.

Isabelle Rossignol i Vianne Mauriac to siostry. Różni je wszystko – wygląd, wiek, wykształcenie i przede wszystkim okoliczności dorastania oraz życiowe doświadczenia. Po śmierci matki zostały porzucone przez ojca. Każda na swój sposób radziła sobie z poczuciem opuszczenia i samotności. Starsza Vianne szybko założyła rodzinę i podjęła pracę w szkole podstawowej, a Isabelle z hukiem opuszczała kolejne szkoły z internatem. Ich los krzyżuje się ponownie w 1940 roku, kiedy do Francji wkracza armia niemiecka…

Mąż Vianne zostaje zmobilizowany. Kobieta zostaje sama z kilkuletnią córką w pięknej posiadłości. Dom przykuwa uwagę okupanta i wkrótce pod dach nauczycielki trafia oficer III Rzeszy, kapitan Beck. Chcąc ratować życie swoje i małej Sophie, jest gotowa na wszystkie, nawet te dramatyczne poświęcenia. W trudnych chwilach może liczyć na swoją sąsiadkę i przyjaciółkę, Żydówkę Rachel. Do czasu…

Isabelle nie potrafi pogodzić się z decyzją o kapitulacji Francji. Mimo młodego wieku nie zamierza z założonymi rękami czekać na pomoc sojuszników. Dołącza do ruchu oporu. Z czasem kolportowanie ulotek przestaje jej wystarczać. Nie zważa na niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Wątek niepokornej Isabelle przybliża czytelnikowi działalność francuskiego podziemia.

Siła, odwaga i determinacja kobiety – to słowa klucze, które świetnie oddają klimat powieści. Każda z sióstr rozpoczyna własną drogę do przetrwania, wolności i… miłości. To właśnie uczucia są w Słowiku najważniejsze. Skomplikowane stosunki między siostrami, brak kontaktu z ojcem i mężczyźni – w książce znajdziemy różne relacje międzyludzkie. Choć akcja powieści rozgrywa się podczas II wojny światowej, autorka sporo miejsca poświęca miłości. Przecież kocha się bez względu na miejsce i okoliczności.

Powieść wyzwoliła we mnie całą paletę emocji – od śmiechu i wzruszenia, po paraliżujący strach i łzy rozpaczy. Nie potrafiłam, nie chciałam odrywać się od lektury ani na chwilę. Choć książek z wojną w tle jest wiele, ta wydaje mi się szczególna, wyjątkowa. Niebanalne, skomplikowane historie głównych postaci, dwudziestowieczna Francja ogarnięta wojną i piękny język. Kristin Hannah w niemal poetycki sposób dzieli się z czytelnikami życiowymi wskazówkami. Opisy, dalekie od sielskich i bajkowych, poruszają każdy fragment wyobraźni, oddziałując na wszystkie zmysły.   

Rozdziały wojenne, pisane w trzeciej osobie, przeplatają z fragmentami o wydarzeniach z lat 90. ubiegłego wieku. Kto jest pierwszoosobowym narratorem tych partii tekstu? Tego czytelnik dowiaduje się pod koniec powieści. 

Bohaterowie Słowika muszą odpowiedzieć na fundamentalne pytanie – jestem tchórzem czy bohaterem? Stają przed trudnymi i niebezpiecznymi dla życia wyborami. Muszą zdecydować, kogo chronić – siebie czy najbliższych? A może zdradzić…? Dziś łatwo osądzamy, często potępiamy postępowanie naszych przodków, którzy walczyli lub nie podczas II wojny światowej. W Słowiku nie ma podziału na czarne i białe. Nie ma jednoznacznych wyborów, nie ma prostych odpowiedzi. Liczy się każdy dzień, każdy kolejny dzień życia. Własnego i najbliższych. Cena za jego ratowanie potrafi być dramatycznie wysoka…

Obok Słowika nie da się przejść obojętnie. Ta powieść wzrusza i porusza do głębi. Zachwyca i inspiruje. Jest kolejnym dowodem na to, że siła to kobieta, a nad miłością człowiek nie potrafi zapanować. Polecam. Gorąco polecam!!!

liczba stron: 560


Portalowi Księgarskiemu oraz Wydawnictwu Świat Książki dziękuję serdecznie za egzemplarz do recenzji :)


5 komentarzy:

 1. Lubię historie osadzone w czasie II wojny światowej, dlatego ta książka od razu przykuła moją uwagę. Jestem przekonana, że kiedyś po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Słowik" Kristin Hannah to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych książek jakie ostatnio przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli ktoś szuka najlepszej książki roku to niech sprawdzi tą książkę. Niech czyta ją wolno zastanawiając się nad każdym wyrazem i epizodem, bo kiedy dotrze do końca będzie chciał cofnąć czas a niestety można będzie cofnąć tylko kartki. Czy zakończenie daje nadzieję? Sprawdźcie sami ... łatwo nie będzie.

  Zabrakło mi czegoś w tej książce, chyba rozbudowania wątków i może trochę wyrwanych wspomnień. Jednak sama historia świetnie się broni.

  Recenzja Dropsa mam nadzieję Was popchnie do sięgnięcia po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z Tobą w 100% "Słowik" to piękna i wzruszająca książka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)