sobota, 28 stycznia 2017

"Wyprzedaż snów" - Marzena Rogalska


Kilka tygodni temu na ekrany polskich kin wszedł film Po prostu przyjaźń. Z tej okazji w telewizji śniadaniowej (i nie tylko) dyskutowano o istocie tej wartości. Jutro po raz drugi obejrzę tę produkcję. To dobry moment, by dodać recenzję przeczytanej w grudniu powieści Wyprzedaż snów – historii o przyjaźni, która potrafi pokonać tysiące kilometrów i lata rozłąki.

Agatę (zwaną przez przyjaciół Gagą), główną bohaterkę książki, czytelnik poznaje w deszczowym Krakowie – mieście, w którym spędziła najlepsze chwile swojej młodości. Zraniona dziewczyna wraca do Polski po kilku latach nieobecności. Na początku nie wiadomo, dlaczego zniknęła. Nie wiadomo też, co sprawiło, że wróciła. Nie ma nic – ani pracy, ani mieszkania. W stolicy Małopolski zostawiła kilkoro przyjaciół: Gośkę, Olę, Rafała, Maćka, Krzysztofa, Pawła i Kostka. Choć ma w sobie nadzieję i optymizm, boi się spotkania po latach. Nie wie, czy ta niezwykła relacja przetrwała ani jak potoczyło się ich życie... Stare zwyczaje sprawiają, że już pierwszego dnia po przeprowadzce Agata jest zmuszona skorzystać z pomocy pana Jurka, który, oczywiście w tajemnicy, pomoże w zorganizowaniu spotkania po latach.

Autorką książki jest znana widzom TVP2 Marzena Rogalska. Katarzyna Grochola tak wypowiada się o jej debiucie:

To nie dziennikarka telewizyjna Marzena Rogalska napisała książkę. To Pisarka Marzena Rogalska pracuje w telewizji.

Podpisuję się pod tymi słowami. Marzena Rogalska zabrała czytelnika do magicznego Krakowa – pełnego kolorów i tajemniczych zakątków. Dziennikarka-pisarka operuje piękną polszczyzną, poruszając każdy zmysł i każdy fragment ludzkiej wyobraźni. Książkę czyta się szybko, wciąga niczym dobry kryminał.  

Na wizji Marzena Rogalska udowadnia, że umie rozmawiać z ludźmi i potrafi ich słuchać. Dzięki temu w swojej książce buduje wiele różnych  i, co ważne, realnych postaci. Postaci po przejściach, z przeszłością i marzących o pięknej przyszłości. Postaci, dla których najważniejsze są: marzenia, przyjaźń i miłość. Ponad wszystko. Ponad wszelkie trudności.

Warto podkreślić, że choć główną bohaterką historii jest Agata, autorka nie zapomniała o jej przyjaciołach. Wręcz przeciwnie, przybliża nam losy osób bliskich sercu Gagi – ich problemy i pragnienia. W każdym z nich można odnaleźć samego siebie.


Wyprzedaż snów to powieść o niezwykłej wyprzedaży i snach, które pozwalają zacząć od nowa. To powieść o przyjaźni, która przenosi góry. To powieść o marzeniach. To powieść wzruszająca, poruszająca i, co nieczęste w przypadku literatury obyczajowej, nieprzesłodzona. Czy to powieść z happy endem? Przekonajcie się sami! Uwierzcie w to, że nie mając nic, można bardzo wiele dać drugiemu człowiekowi. Gorąco polecam debiut Marzeny Rogalskiej, mając nadzieję na kontynuację. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)