wtorek, 14 lutego 2017

"Obudź się, Kopciuszku" - Natalia Sońska


„Wszyscy chcą kochać, choć nie przyznają się. Tak pięknie jak w kinie, jak we śnie”. Do słów piosenki Maryli Rodowicz książkoholik dodałby zapewne porównanie: „jak w ulubionej książce”. Miłość niejedno ma imię i jest najpopularniejszym motywem literackim. Dziś Święto Miłości. Walentynki. To dobry moment, by polecić powieść bajkową, zimową i klimatyczną. Powieść Natalii Sońskiej. Powieść oczywiście o miłości.

Główną bohaterką Obudź się, Kopciuszku jest Alicja. To młoda, ambitna i niestety samotna pani doktor. Lekarzem została z powołania. Kocha swoich pacjentów, zresztą z wzajemnością. Oddaje się pracy każdego dnia, a wigilie spędzane w szpitalnym bufecie stają się jej tradycją. Zamknięta w sobie i wycofana stroni od towarzystwa innych. Do swego świata zaprasza kilkoro przyjaciół ze szkolnych lat. To właśnie oni niemal siłą zabierają ją na Sylwestra do Zakopanego. Alicja nie ma pojęcia, że kilkudniowy wyjazd zmieni jej życie na zawsze i obudzi skrywane w sercu pragnienie. Pragnienie miłości.

Podczas ostatniej nocy w roku pani doktor poznaje Michała, przystojnego ratownika TOPR. W jego towarzystwie czuje się po prostu dobrze. Zaczyna zapominać o pracy i koncentrować się na nowej znajomości. Na drodze do szczęścia Alicji i Michała staje wiele przeszkód. Czy Alicja zawalczy o miłość?

Choć w dużej części akcja książki dzieje się zimą, Obudź się, Kopciuszku porusza serce czytelnika nie tylko w okresie świąteczno-sylwestrowym. Przecież kocha się i pragnie się być kochanym niezależnie od pór roku i okoliczności.

Tym razem Natalia Sońska zabiera czytelnika w góry. Prywatnie jestem miłośniczką morza i mając do wyboru wakacje nad Bałtykiem i w Zakopanem, bez chwili zastanowienia wybieram plażę i szum fal. Mimo to byłam zachwycona przyrodą przedstawioną w powieści. Autorka, dzięki rozbudowanym i bajkowym opisom górskich krajobrazów, rozbudza każdy fragment wyobraźni czytelnika i oddziałuje na wszystkie zmysły.

Warto podkreślić, że bajkowość historii przejawia się nie tylko w urzekających opisach górskich widoków, ale także w nawiązaniach do popularnych bajek i baśni.

Obudź się, Kopciuszku to piękna i poruszająca powieść. O zranionym sercu,  uśpionych marzeniach i pragnieniu miłości. Kto wie, może Ty też jesteś Kopciuszkiem, który zamiast gubić buty, powinien obudzić się ze snu?


2 komentarze:

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)