sobota, 4 lutego 2017

"U stóp bogini" - Chitra Banerjee Divakaruni


„Dobra córka to lampa pomyślności, rozświetlająca nazwisko rodziny”

Trzy kobiety. Trzy charaktery. Trzy pokolenia. Trzy historie. Jeden… błąd. Babcia, matka i córka. Chitra Banerjee Divakaruni napisała piękną i wzruszającą książkę. U stóp bogini  to egzotyczna, hinduska opowieść o potędze rodziny oraz całej gamie uczuć, która rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów.

Sabitri pochodzi z biednej rodziny. Marzy o studiach. Dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu może się kształcić – pod swój dach przyjmuje ją bogata i wpływowa kobieta. Pomaga jej w realizacji marzeń. Do czasu. Sabitri podąża za głosem serca i… popełnia ogromny błąd. Wiele lat później jej jedyna córka, Bela powiela schemat – wraz z nieakceptowanym przez matkę ukochanym opuszcza Indie i  wyjeżdża do Ameryki. Gdy jej małżeństwo się rozpada, nieświadomie odciska piętno na własnej córce…

Tara postanawia rzucić studia. Bela nie ma pojęcia, co robić. Po latach milczenia prosi matkę o pomoc. Sabitri sięga po kartkę papieru i opisuje wnuczce inspirującą historię swojego życia – młodości, małżeństwa i trudnych relacji z córką. Nie wie, że list nie trafi w ręce krnąbrnej dziewczyny w odpowiednim momencie.

Trzy pokolenia. Trzy bohaterki. Moją ulubienicą stała się najmłodsza z nich. Tara to szczera i ekspresyjna Hinduska wychowywana w USA. Popełnia błędy takie, jak jej matka i szuka tego samego, co Bela – bezgranicznej miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Powieść ma kilku narratorów – historia opowiadana jest w trzeciej osobie, z perspektywy Tary i mężczyzn, którzy odgrywają w życiu bohaterek bardzo ważną rolę…

U stóp bogini  to lekcja  miłości, lojalności i wolności, która niejedno ma imię. To także lekcja geografii i kultury – wraz z bohaterkami czytelnik zwiedza odległą Azję i poznaje tamtejsze zwyczaje i tradycje.

Historie przedstawione w powieści U stóp bogini przypominają, że matczyna miłość jest bezwarunkowa, a więź matki i córki wyjątkowa. Często córki upodabniają się do swoich matek. Nawet wtedy, gdy za wszelką cenę pragną tego uniknąć. Często popełniają też te same błędy. Co wtedy, gdy jest za późno, by je naprawić? Poznajcie Sabitri, Belę i Tarę. Uwierzcie, że ich losy skłaniają do refleksji.


Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji :) 

1 komentarz:

  1. Jak tylko uporam się z książkami w kolejce do czytania, to chętnie sięgnę :)
    Pozdrawiam! :*

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)