wtorek, 28 marca 2017

"Pragnienie" - Jo Nesbø


Na początek proponuję burzę mózgów – z czym Wam kojarzy się słowo „pragnienie”? Moją pierwszą myślą była miłość, to chyba przez film z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. ;) Jo Nesbø mnie zaskoczył. Tytuł jego najnowszej powieści ma bowiem związek z krwią.

Bo skoro istnieje napój, czy jest coś przyjemniejszego, bardziej racjonalnego i normalnego niż odczuwanie pragnienia?

Pragnienie to jedenasta część cyklu o bezkompromisowym śledczym z Oslo, Harrym Hole. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z byłym już detektywem. Miałam wiele obaw przed rozpoczęciem lektury – co, jeśli sprawa będzie mieć związek z poprzednim dochodzeniem? Co, jeśli nie zrozumiem postępowania bohaterów, ich prywatnych wątków? Na szczęście takich momentów było bardzo, bardzo niewiele! Polubiłam Harry’ego od pierwszych stron książki i mam ochotę poznać jego wcześniejsze losy.

Zabójstwa to niezły szajs. Zabójstwa oznaczały nadgodziny, pisanie raportów, niekończące się odprawy i zestresowanych ludzi.

Młode kobiety giną we własnych mieszkaniach tuż po internetowych randkach. Ślady zostawione na ciele ofiar i na miejscach zbrodni wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Dochodzenie rozpoczyna grupa śledczych pod przewodnictwem komisarz Katrine Bratt. Policjanci pracują pod ogromną presją mediów i opinii publicznej. Zwracają się o pomoc do Harry’ego. On jednak niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele stracił. Ceni życie u boku żony, jej syna i pracę w charakterze wykładowcy. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnie łączą się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym mordercą.

Pragnienie trzyma w napięciu od początku do końca. Demoniczna gra perwersyjnego mordercy budzi strach, momentami przerażenie, bowiem Jo Nesbø udowadnia, że żądza krwi zbrodniarza przejawia się nie tylko w chęci zabijania...

Autor świetnie łączy kryminał z powieścią psychologiczną. Pragnienie to nie tylko zbrodnia i krew. To także skomplikowana psychika człowieka, walka z kompleksami, na którą ogromny wpływ mają traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa. To również skomplikowane więzy rodzinne, pogoń za karierą i trudne decyzje.

Świetnie napisana intryga nie pozwala odłożyć powieści przed poznaniem zakończenia. Miałam  kilka podejrzeń i teorii, niektóre się sprawdziły, ale finał… Ostatni akapit nie uspokaja rozemocjonowanego czytelnika. Wywołuje jeszcze większy niepokój i niecierpliwość, spowodowaną koniecznością oczekiwania na kolejny tom cyklu. Na szczęście przede mną dziesięć poprzednich części, które zamierzam nadrobić. Jeśli jeszcze nie znacie Harry’ego Hole, koniecznie musicie to zmienić. Jutrzejsza premiera Pragnienia, która pokrywa się z datą urodzin autora, to świetna okazja na początek mrożącej krew w żyłach literackiej przygody.

tytuł: „Pragnienie”
autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie
liczba stron: 464
premiera: 29.03.2017 r.
Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji J8 komentarzy:

 1. To chyba jest dość wielowarstwowa książka. Poza tym uwielbiam Skandynawskie klimaty :)
  Kryminał jest świetnym gatunkiem do połączenia właśnie z powieścią psychologiczną. Umiejętne splecenie tych gatunków zwykle daje naprawdę niezwykłą i emocjonującą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cykl o Harrym Hole jeszcze przede mną, ale skoro jedenasty tom nadal trzyma poziom, to trzeba sięgnąć po pierwszy jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz zatem dużo do nadrobienia, Harry wzmacnia swą pozycję z każdym kolejnym tomem. :) "Pragnienie" już za mną i przyznaję, że świetnie czytało mi się tę kontynuację. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat nie znam, a tak się składa, że posiadam jedną z powieści autora, więc może w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę ze wstydem przyznać, że do tej pory nie czytałam żadnej z książek Nesbo... Jednak "Pragnienie" już czeka na swoją kolej i mam nadzieję, że się nie zawiodę, a wręcz zachęcę do sięgnięcia po wszystkie poprzednie części :)
  Pozdrawiam,
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zaczęłam czytać i bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam- zgadzam się w pełni z Twoją opinią ;)

  Pozdrawiam
  www.zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo współczuję tym,którzy czytają książki Nesbo nie po kolei.Losy bohaterów,twisty fabularne ciągną się niekiedy przez kilka powieści,a Pragnienie jest zdecydowaną kontynuacją wszystkiego co zostało zapoczątkowane wcześniej.Ja zacząłem czytać Nesbo od powieści "Pierwszy śnieg" i popełniłem błąd,bo dowiedziałem się z niej kto zabijał w "Człowieku nietoperzu",więc potem czytałem już wszystko po kolei i tylko to ma sens jeśli lubimy być zaskakiwani.Przeczytałem wszystkie książki z Harrym Hole i uważam,że zakończenie Pragnienia mogłoby być już definitywne-końcówka moim zdaniem nie zapowiada wydarzenia o którym myśli większość czytelników,nie o tą Panią w nim chodzi...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)