poniedziałek, 17 kwietnia 2017

"Antykwariat spełnionych marzeń" - Dorota Gąsiorowska


Żegluj z radością i bez strachu, Nigdy nie wiesz, co dobrego może cię spotkać na szerokich wodach.

Każdy książkoholik wie, że dobra książka potrafi zmienić życie czytelnika. Oczywiście na lepsze. Leczy zranioną duszę, łata złamane serce. Niejednokrotnie potrafi też ratować życie. Dosłownie i w przenośni. Przekonali się o tym także bohaterowie najnowszej powieści Doroty Gąsiorowskiej pt. Antykwariat spełnionych marzeń, której, dzięki Autorce i Wydawnictwu Znak, mam zaszczyt i przyjemność być ambasadorką.

Emilia kocha książki i kawę z dodatkiem kardamonu. Jest absolwentką polonistyki i pracownicą krakowskiego malutkiego antykwariatu. Wychowywana przez ekscentryczną, skupioną na sobie i romansach z młodszymi mężczyznami matkę, ciepło i poczucie bezpieczeństwa znalazła u niani Zofii i jej męża Franciszka. Marząc o szczęściu i prawdziwej miłości, ucieka w świat literatury. Czyta i pisze, choć nie ma odwagi podzielić się swoją twórczością z innymi.

Antykwariusz zamruczał z aprobatą. Emilia weszła za rząd długich dębowych regałów, gdzie znajdowały się niewielka kuchenka elektryczna i wąska szafka, wciśnięta w narożnik pomieszczenia. Wyjęła z niej zieloną arabikę, sproszkowany kardamon, goździki, imbir i aromatyczny cynamon Do niewielkiego garnka wlała wodę i postawiła na kuchence. Kiedy woda zawrzała, Emilia po kolei wsypała do niej wszystkie składniki. Już po chwili całe wnętrze wypełnił zapach korzennej kawy, którą oboje pili każdego ranka. Właśnie tak zaczynali wspólnie kolejny dzień.

Spokój główna bohaterka odnajduje także w nadmorskim domu ojca i żony. W przeciwieństwie do bajkowego Kopciuszka ma doskonały kontakt z macochą. Do czasu… Los szykuje dla Emilii wiele niespodzianek. Poznaje tajemniczego Szymona, na jaw wychodzą także skrywane przez lata mroczne sekrety jej najbliższych. Emilia gubi się w labiryncie wydarzeń i uczuć. Na szczęście dostaje prezent. Książkę, która przechodzi z rąk do rąk. Książkę, której fragmenty stają się drogowskazami i zmieniają, czasem nawet ratują życie tych, którzy zajrzeli na jej strony.

Nowy brulion wciąż leżał pusty, z niezapisanymi stronami, niczym bezludna wyspa bez śladów stóp ludzi, którzy mogliby na niej zamieszkać.

Antykwariat spełnionych marzeń wyróżnia się nie tylko intrygującą, wręcz magiczną fabułą; urzekającą, klimatyczną i przykuwającą wzrok okładką, ale również piękną polszczyzną. Język, którym posługuje się autorka, cieszy ucho, a właściwie oko czytelnika. Książkę się wręcz pochłania! Dorota Gąsiorowska, co można zauważyć w cytowanych fragmentach, z wyczuciem stosuje porównania i metafory, dzieląc się z odbiorcami ważnymi życiowymi drogowskazami. Staje się przewodnikiem po krakowskim Rynku i nadbałtyckiej plaży.

W książce, oprócz wątków rodzinnych, miłosnych i oczywiście książkowych, pojawia się także bliski mojemu sercu temat II wojny światowej. Dzięki postaci Sary – kobiety, która przeżyła piekło getta, autorka przybliża tragiczny rozdział historii, jakim była zagłada Żydów. Pokazuje, jak wojenna trauma z dzieciństwa wpływa na dorosłe życie.

Antykwariat spełnionych marzeń to powieść o potędze literatury i marzeń. Powieść pachnąca aromatyczną kawą i starymi książkami. Powieść pełna tajemnic i magii. Otula niczym ciepły koc i przenosi w zaczarowany świat najskrytszych pragnień. Idealna propozycja dla książkoholików i marzycieli. Zaparzcie ulubioną kawę, weźcie książkę Doroty Gąsiorowskiej do ręki i przenieście się do Krakowa i nadmorskiej latarni. Uśmiech i wzruszenia gwarantowane!
  
tytuł: „Antykwariat spełnionych marzeń”
autorka: Dorota Gąsiorowska
wydawnictwo: Znak (Między słowami)
liczba stron: 512

Wydawnictwu i Autorce dziękuję za egzemplarz recenzencki i przyznanie „funkcji” ambasadorki :) 

6 komentarzy:

 1. Kurczę to właśnie podobnie terapeutyczna książka, jak niedawno czytana przeze mnie "Prowincja pełna marzeń" Katarzyny Enerlich. Dopisuję do listy, bo czasami potrzebuję pozytywnego nastawienia z pomocą takich pozycji.
  Gratuluję Ci również, że zostałaś ambasadorką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka wydaje się być bardzo klimatyczna, bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Szczególnie zaciekawił mnie zarys fabuły.

  Gratuluje bycia ambasadorką :)

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy to jest książka dla mnie , obyczajowki , romanse raczej omijam szerokim łukiem kosztem kryminałów i powieści historycznych . Jednak Twoja recenzja bardzo zapada w serce . Dodaje blog do obserwowanych gdyż piszesz pięknie .
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie może znajdziesz cos dla siebie z troszkę mocniejszych klimatów

  Czytankanadobranoc.blogspot.ie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka zaczyna mnie prześladować. :D
  Sama już nie wiem, może kiedyś się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusi mnie ta książka, oj kusi! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach lekturę tej powieści i liczę na to, że również i ja będę z niej zadowolona ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)