wtorek, 30 maja 2017

"Baśń o perle" - Anna Gibasiewicz


Wielkie święto rodzinne za mną, egzamin zdany, praca magisterska gotowa, wpisów w indeksie coraz więcej – pora wrócić do książek i blogowania! Powrót do świata książkoholików łączę z powrotem do świata dzieciństwa – oto recenzja Baśni o perle Anny Gibasiewicz.

Główną bohaterką historii jest Elwika. To córka bogatego kupca, która ma wszystko, czego tylko zapragnie. Ojciec spełnia każdą zachciankę swojej jedynaczki. Dziewczyna szuka szczęścia i miłości w rzeczach materialnych. Dopiero przeżycia związane z poszukiwaniem tytułowej perły sprawiają, że dostrzega je we własnym sercu i u innych, oddanych jej ludzi.

Anna Gibasiewicz z powodzeniem połączyła klasyczne cechy gatunku z niepowtarzalną historią. Baśń o perle należy do gatunku baśni literackich, spopularyzowanego przez Hansa Christiana Andersena. Charakteryzuje się, jak na baśń przystało, brakiem wyraźnej granicy między światem rzeczywistym i magicznym, nieskomplikowanymi zdarzeniami fabularnymi oraz oczywiście triumfem dobra nad złem. W baśni pojawia się także popularny motyw podróży, która prowadzi do naprawienia błędów i odkupienia win. Niestety, wydanie nie zawiera ilustracji, co początkowo może zniechęcić małego czytelnika do lektury. Jednak jestem pewna, że po przeczytaniu pierwszych stron nie będzie potrafił oderwać się od czytania.

Baśń o perle adresowana jest nie tylko do dzieci. W dzisiejszym świecie to przede wszystkim dorośli mają głupie zachcianki, zapominają o kruchości bogactwa, a w kontaktach międzyludzkich kierują się niestety egoizmem i próżnością, którą w opowieści symbolizuje tytułowa perła. Autorka na przykładzie postaci Elwiki, pokazuje, co dzieje się z ludźmi zapatrzonymi w czubek własnego nosa. Przypomina także, że niemal zawsze jest szansa na naprawienie błędów, a prawdziwa miłość, nie dająca się przeliczyć na pieniądze, zburzy każdy mur.  

Choć baśń jest krótka, zawiera wiele refleksji i morałów. Jej lektura to cenna lekcja nie tylko dla małych, ale i dużych, którzy swoim postępowaniem dają przykład dzieciom. Gorąco polecam!

Autorce dziękuję za egzemplarz do recenzji :-)

tytuł: „Baśń o perle”
autor: Anna Gibasiewicz
liczba stron: 53
wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)