poniedziałek, 19 czerwca 2017

"Góra Synaj" - Krzysztof Koziołek


Tajemnicza okładka, intrygujący opis – te czynniki sprawiły, że postanowiłam skorzystać z propozycji Wydawnictwa Muza i przeczytać oraz zrecenzować najnowszą powieść historyczną Krzysztofa Koziołka.

Góra Synaj to ciekawy początek nowej serii kryminalnej. Akcja tego kryminału retro rozgrywa się jesienią 1938 roku na Dolnym Śląsku. Mimo „reform” Hitlera i zbliżającej się II wojny światowej mieszkańcy Neusalz (obecnie Nowa Sól) oraz Glogau (Głogowa) próbują żyć normalnie. Pozorny spokój znika, gdy niemal w tym samym czasie w miastach dochodzi do śmierci dwóch kilkuletnich chłopców.

W Głogowie zwłoki zostają znalezione w ZOO – na wybiegu dla niedźwiedzi. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Śledztwem kieruje policjant kryminalny, Matzke. O pomoc prosi funkcjonariusza policji porządkowej. Anton, którego zarobki są, delikatnie mówiąc, nędzne, nie może uwierzyć we własne szczęście. Liczy na podwyżkę, awans i przede wszystkim na rozwiązanie prywatnej zagadki. Jednak z każdym dniem śledztwa nabiera przekonania, że jest tylko pionkiem w skomplikowanej grze swojego nowego szefa… W Nowej Soli natomiast zwłoki zostają wyłowione ze stawu. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi nie tylko policja, ale również pewna hrabina polskiego pochodzenia. Czy to możliwe, aby te dwie zbrodnie były ze sobą powiązane? Dokąd zaprowadzą oficjalne, a dokąd prywatne śledztwa?

Dwa miejsca akcji, wielość postaci i wątków nie stanowią żadnego problemu podczas lektury. Choć rozwiązanie zagadki nie okazało się dla mnie wielką niespodzianką, Górę Synaj czytałam z ciekawością. Ogromną zaletą powieści jest fakt, że autor doskonale odwzorowuje tło epoki. Szczegółowo, z kronikarską precyzją odtwarza układ miast, ulic, budynków i przede wszystkim relacji międzyludzkich – od stosunków małżeńskich po nastroje antysemickie. Czytelnik nie ma wątpliwości, że pracując nad powieścią, Krzysztof Koziołek spędził wiele godzin nad książkami, dokumentami i zdjęciami, które pozwoliły na tak realistyczne przedstawienie Nowej Soli i Głogowa. Dzięki lekturze odbyłam nie tylko podróż w czasie do okresu przedwojennego, ale i na odległą od mojego miejsca zamieszkania ziemię lubuską.

Górę Synaj polecam przede wszystkim miłośnikom powieści z historią w tle i kryminałów retro. Seria kryminalna, którą otwiera ta książka, zapowiada się naprawdę ciekawie. Pozostaje mi czekać na premierę kolejnej części, a Was zachęcać do literackiej podróży na przedwojenny Śląsk.

Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji!

tytuł: "Góra Synaj"
autor: Krzysztof Koziołek
wydawnictwo: Akurat (Muza)
liczba stron: 304

1 komentarz:

  1. Mam ją u siebie na półce i czeka na swoją kolej :) Po przeczytaniu Twojej recenzji jestem spokojna, raczej nie powinnam się zawieść.
    Buziaki :* E.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)