poniedziałek, 3 lipca 2017

"Lirogon" - Cecelia Ahern


Jednym z najpiękniejszych, najbardziej niezwykłych i prawdopodobnie najbardziej inteligentnych spośród wszystkich stworzeń świata jest ten niezrównany artysta, lirogon… Jest to ptak bardzo płochliwy i niezwykle trudno go zobaczyć… (…) to popularny leśny artysta, podziwiany i lubiany przez innych śpiewaków. Znaczna część możliwości wokalnych lirogona sprowadza się do naśladowania innych ptaków, ale sam też nieźle śpiewa.

Co wspólnego z tym niezwykłym ptakiem ma główna bohaterka najnowszej powieści bestsellerowej autorki Cecelii Ahern pt. Lirogon? Laura to samotna młoda kobieta, która mieszka w małym domku w lesie w południowo-zachodniej Irlandii. Posiada niezwykły dar. Nieświadomie, całkowicie naturalnie potrafi naśladować różne dźwięki – od śpiewu ptaków po odgłosy wydawane przez bankomat czy ekspres do kawy. To jej sposób komunikacji z ludźmi i światem. Dziewczynę przypadkowo odkrywa ekipa filmowa. Laura zostaje telewizyjną celebrytką, jej talent budzi sensację nie tylko w Irlandii. Z lasu, swojej bezpiecznej przystani, trafia do obcego i pełnego zagrożeń świata show-biznesu. Świata, który nie lubi sekretów.

Widzą się po raz pierwszy, dwoje całkiem obcych ludzi, którzy nie mogą oderwać od siebie wzroku. W tym momencie w jego życiu następuje rozłam: na czas, kim był, zanim ją poznał i na czas, kim pozostał potem.

Laura się zmienia i… Laura zmienia. Jej pojawienie się wywołuje rewolucję w sercu Solomona –  dźwiękowca. Czy wielka, ale zakazana miłość zdoła ocalić Laurę przed pułapkami wielkiego, nieznanego jej świata?

Narracja w powieści prowadzona jest w czasie teraźniejszym. Historia Laury została podzielona na cztery części. Każda opisuje kolejny etap zmian zachodzących w życiu bohaterki. Co ciekawe, wszystkie poprzedzone są cytatami ze Wspaniałości lirogona, rozważań poświęconych temu przedziwnemu ptakowi.

Ostatnią książką Cecelii Ahern, którą przeczytałam, była Kiedy cię poznałam. Podobała mi się, ale „bez fajerwerków”. Lirogonem jestem wręcz oczarowana! Pochłaniałam tę powieść strona po stronie, jednocześnie delektując się niezwykłą historią niezwykłej dziewczyny. Autorka przeniosła mnie w osnuty tajemnicami świat irlandzkich gór i lasów. Świat dźwięków, na które na co dzień nie zwracam najmniejszej uwagi. Świat Laury. Jej postać wzrusza i porusza.

Najnowsza książka Cecelii Ahern nie spodoba się wszystkim. Jedno jest pewne – nie można jej czytać dosłownie. Niezwykły, może ktoś powie fantastyczny dar Laury to tylko punkt wyjścia do głębszych rozważań. Lirogon to powieść o tożsamości. O definiowaniu samego siebie. O odkrywaniu własnego „ja”. O wartościach, których człowiek pragnie bronić. Lirogon to powieść o miłości. Prawdziwej, płynącej prosto z serca. Dzikiego serca, które ma w nosie rozum i podąża za pragnieniem szczęścia. O miłości dającej niezbędne do życia poczucie bezpieczeństwa. O trosce o drugiego człowieka. Lirogon to wreszcie, a może przede wszystkim powieść o akceptacji. Akceptacji inności i wyjątkowości. Akceptacji jednostki, która wydaje się kompletnie nie pasować do otaczającego ją świata. A może to nie ona, a świat jest dziwny? Zabiegany, podąża za wymyślonymi trendami, nie widząc tego, co naturalne i piękne? Pozwól się zabrać do pełnego dźwięku świata tytułowego Lirogona i oceń sam.

Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji!

tytuł: „Lirogon”
autor: Cecelia Ahern
wydawnictwo: Akurat (Muza)
liczba stron: 448

5 komentarzy:

 1. Nie miałam w planach tej książki. Czytałam sporo recenzji w których narzekano na sposób narracji. Dodałam Twojego bloga do obserwowanych :).

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Inność jest trudna w obecnym świecie, szczególnie, jeśli nie jest to rodzaj "modnej inności". Prowadzimy często dysputy o tolerancji, o prawach człowieka, o człowieczeństwie samym w sobie. Jednak zapominamy o tych najcichszych i o sobie. Odnalezienie siebie, swojej tożsamości i wreszcie właśnie akceptacja siebie to podstawa, bez której nigdy nie pozwolimy sobie na zwykłą radość życia.

  Piękna opowieść, ale jak wspomniałaś może nie nadawać się dla wszystkich. Dla mnie może się okazać idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już dawno nie czytałam nic tej autorki. Lubie czasem sięgnąć po takie książki, więc może spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam, aż pojawi się w bibliotece :)
  Pozdrawiam! :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki autorki więc tej też dam szansę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji i Twój komentarz. Zapraszam ponownie :)